CPU SERVICE Spółka z o.o. | 03-117 Warszawa ul. Jana Żiżki 3 | tel.: +48 22 744-53-20 | mail: biuro@cpuservice.pl | NIP: 5242764301 | KRS: 0000484413 | REGON: 146952724

CPU Service

Serwis bibliotek, serwerów i macierzy.

Zalety klasycznego backup'u danych czyli coś o streamerach w akcji

Na współczesnym rynku wiele firm korzysta z komplementarnej mocy narzędzi do przechowywania złożonych danych. Wynika to z konieczności właściwego zapisu olbrzymiej ilości informacji cyfrowych oraz ich niezależnego wykorzystywania.

Nowe technologie magazynowania danych

Większe podmioty gospodarcze stosują rozwiązania D2D2T (ang. disk-to-disk-to-tape) posiadające kopię pośrednią, której celem jest odciążenie najbardziej eksploatowanego systemu w trakcie wykonywania backupu oraz zapewnienie dodatkowego zabezpieczenia. Największym zainteresowaniem nadal jednak cieszą się biblioteki taśmowe, zwane również streamerami. Wykorzystując nośniki magnetyczne, zapewniają one wyższy poziom bezpieczeństwa magazynowanych danych, backup z dynamicznym dostępem oraz możliwość tworzenia kopii zapasowych i archiwizację przez długi czas.

Małe początki wielkich rozwiązań

Erę streamerów zapoczątkowała firma Remington Rand w latach 50. XX wieku, produkując pierwsze urządzenia o szybkości odczytu 7200 znaków na sekundę. Od tamtej pory dynamiczny rozwój technologii zmienił obraz bibliotek taśmowych, które stanowią obecnie jeden z najbardziej opłacalnych i dostatecznie żywotnych mechanizmów do tworzenia kopii zapasowych i ich długoterminowej archiwizacji w nieskończonej skali. Prawidłowe przechowywanie streamera zapewnia dostęp do magazynowanych danych nawet przez kilkadziesiąt lat.

Niezależność i mobilność klasycznych nośników

Dodatkową jego zaletą jest możliwość zapisów informacji różnego typu, automatycznie wyszukiwanych, o najwyższym poziomie bezpieczeństwa dostępu. Co więcej, mobilność streamerów jest niezależna od dostępu do sieci, tym samym też nie wykazuje wrażliwości na jej awarie. Podobnie w przypadku szybkości odtwarzania danych – nie jest ona zależna od przepustowości łącza sieciowego, co zwiększa ich dostępność.

Wysoce praktyczne, nieskończenie skalowalne ze względu na stały dostęp do nowych urządzeń, biblioteki taśmowe umożliwiają wygodne katalogowanie oraz przechowywanie. Backup maszyn wirtualnych przy użyciu streamerów zapewnia więc wydajną, skalowalną, mobilną i atrakcyjną finansowo formę długoterminowego magazynowania danych. Czas jednak pokaże, co przyniesie zainteresowanym zbliżająca się wielkimi krokami następna generacja backupu.